آشنایی با دلیجان

مقدمه اي بر شناخت دليجان: 

دليجان يكي از شهرستان هاي استان مركزي است كه گستردگي آن نزديك به 2500 كيلومتر مربع با بيش از پنجاه هزار نفر جمعيت است و در كنار راه هاي پيوند دهنده چندين استان كشور است . از شمال در فاصله 80 كيلومتري قم،از جنوب 180 كيلومتر فاصله تا اصفهان،از شرق 70 كيلومتر به كاشان و از جنوب غربي 24 كيلومتر تا محلات فاصله دارد. ،دليجان از شهرهايي بوده كه همواره در مركزيت قرار داشته و نزديكي و همجواري با شهرهاي بزرگ و مهم كشور باعث شده كه در سده 4 هجري جزء قم ، در دوره عباسيان پيرو اصفهان و اين روند تا دوران پهلوي ادامه داشت تا در اين دوران جزء استان مركز به مركزيت تهران   و تابع شهر قم شد و در سال 1356 تا بعيت استان مركزي را پذيرفت .

نام دليجان:

در باره نام دليجان سخن هاي فراواني گفته شده است. اينكه اين نام از كجا آمده و به چه معنايي است به سختي مي توان داوري كرد در اين باره مي توان بومي هاي منطقه آن را دليگن يا دليگان مي گويند كه پس از حمله اعراب دليگان نيز معرب گشته و به دليجان مبدل گرديده است يكي ديگر از اسنادي كه درباره نام دليجان وجود دارد اين است كه در تاريخ محلي آمده كه اين منطقه مردم دليري داشته و به همين منظور آن را دليرگان مي خواندند و سپس با كاربرد سنگين تكرار حرف ((ر)) اين حرف از آن حذف و دليگان گشته و در نهايت دليجان شده است. 

گويش و زبان محلي:

گويش دليجان به زبان راجي مي باشد. اين زبان بس شگفت كه نشانه هاي آن در دليجان و برخي توابع آن بر جاي مانده است، داستان از يك زبان نيرومند ايراني مي گويد كه به دليل ويژگي هاي برتر خود، نشان مي دهد كه روزگاري دراز، در يك قلمرو گسترده، مركزيت داشته و روز به روز با يورش به آن پهنه آن كمتر و كمتر گرديده است. گويش راجي ريشه در زبان ري باستان دارد.

بزرگان و مفاخر شهر دليجان:

1-     سيد عبدالهادي دليجاني (نويسنده) 

2-     سلطان سيد حسين خان (افسر نظامي دلير) 

3-     نادي دليجاني(شاعر)

4-     هاتف دليجاني (شاعر ونويسنده) 

5-     آقا محمد غفاري(اولين معلم دليجان) 

6-     شهيد سيد نظام جلالي(فرمانده عمليات لشگر 17 علي بن ابيطالب(

7-     حسين صفري (نويسنده فعال)

مردم دليجان براي هر مناست و هر موعدي از سال مانند: شب يلدا، شب چهارشنبه سوري، آغاز سال، شب اول ماه رمضان، الك زني، مراسم باران خواهي،و ...
 


مکانهای دلیجان:

 

مسجد مس سر

اين مسجد يكي از قديمي ترين بناهاي شهر دليجان بوده كه بيش از 800 سال عمر داشته و به دوره سلجوقيان برمي گردد. اين مسجد كه در جنوب غربي شهر واقع گرديده در سال هاي اخير توسط برخي از جوانان و رزمندگان دوران دفاع مقدس بازسازي گرديد و شهرداري نيز با اعتبار قابل توجهي به مرمت اين بنا كمك كرده است.

 

              

 

ا مامزادگان معصوم

در اين آرامگاه 2 خواهر به نام هاي كاتبه و مريم و 2 برادر به نام هاي ابوالقاسم و محمد فرزندان امام موسي كاظم(ع) مدفون هستند.

اين زيارتگاه در فاصله 2 كيلومتري دليجان به طرف قم واقع شده است. متاسفانه در زلزله سال 62  به كلي خراب شد و بناي جديد احداث گرديد.

 

               

 

آرامگاه بي بي زبيده خاتون

بی بی زبیده خاتون آرامگاه  امامزاده اي است که در15 کیلومتری شرق دليجان و در نزديكي نراق قرار دارد. کرامات بسیار زیادی از این امامزاده نقل می شود. منقول است بی بی زبیده خاتون به همراه تعدادی از زنان شیعه دردره ای در نراق توسط بنی عباسیان به قتل رسیده است ودر همان جا به خاک سپرده شده اند.با توجه به موقعيت چشم نواز اين آرامگاه هر هفته پذيراي خيل زيادي از دوستداران ائمه اطهار مي باشد.

 

 

آقا شابلبل

اين زيارتگاه در كوه هاي شمال غربي شواري در غرب دليجان بر روي بلندي در درون يك غار قرار دارد. از ويژگي هاي اين مكان مي توان به اين نكته اشاره كرد كه چشمه آبي كهدر آن محل وجود دارد به ميزان تعداد نفراتي كه درآنجا حضور پيدا مي كنند جوشان خواهد بود و تا كنون نيز همواره تامين كننده آب آشاميدني مراجعين بوده است.

 

 

قبرآقا

علامه سيد عبدالهادي دليجاني از نويسندگان بنام و شهير مي باشد كه متاسفانه از وي تنها 6 جلد كتاب در فقه عربي در كتابخانه عمومي آيت ا... مرعشي نجفي در قم موجود مي باشد.

 

 

 

غار نخجير

يكي از زيبا ترين و خيره كننده ترين مناظر طبيعي منطقه غار نخجير شهرستان دليجان مي باشد، اين غار بلورين كه هنوز انتهاي آن يافت نشده است با ويژگيهاي منحصر به فردي از جمله آبي-خشكي بودنش تامين كننده قسمتي از آب شرب دليجان مي باشد.

 

 

 

درياچه و پارك جنگي سد 15 خرداد

درياچه سد 15 خرداد در فاصله 5 كيلومتري شمال دليجان به طرف قم مي باشد. اما در كنار اين درياچه احداث پارك جنگلي 15 خرداد بر زيبايي آن مجموعه افزوده است.اين پارك در فضايي بالغ بر 130 هكتار مي باشد  كه اميد است با مشاركت بخش خصوصي بتوان هرچه سريعتر طرح مورد مطالعه و عظيم آن را به پايان برد.

 

 

 

يادمان شهداي گمنام

يادمان شهداي گمنام محل تدفين و خاكسپاري 5 تن از شهداي گمنام و والا مقام جنگ تحميلي است كه با بهره گيري از معماري اسلامي و معنوي در جنوب دليجان و در جوار پارك الغدير احداث شده است.

 

 

 

قلعه خشت و گلي نشست آباد

اين قلعه كه كاملا از خشت و گل مي باشد بيش از 1200 سال قدمت دارد.

 

 

 

 کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان دلیجان می باشد
طراحی و پیاده سازی: شرکت فناوری اطلاعات فرا داده